Książki, co warto przeczytać i dlaczego ?

Jeżeli zaproponowane tematy, to dla Ciebie za mało - zajrzyj tutaj.

Odp: Książki, co warto przeczytać i dlaczego ?

Postprzez Dragoman » 10 Sty 2007, 00:32

*W płomieniach Islamu - Marek Wrotny => ''Ku zaskoczeniu obserwatorów algierska armia, służby specjalne a przede wszystkim cywilne grupy samoobrony zgniotły oddziały terrorystów islamskich i zaprowadziły w kraju spokój, a wolne wybory umocniły struktury władzy świeckiej. Moim zdaniem, duży udział w tym zwycięstwie miały algierskie kobiety, proste muzułmanki, przeciwstawiające się wprowadzaniu okrutnych praw szarijatu.   ;)

Co na to forumowi muzułmanie? Czy to reklamowy chwyt pod publiczkę na zasadzie szari'a = dziki fundamentalizm, czy Talibowie Waszym zdaniem naprawdę przesadzili...?

Ostatnio sięgnąłem po tą książkę, w ramach przerwy i relaksu pomiędzy jedną cegłą a inną, jeszcze wiekszą... Początek nie był zachęcajacy- jakies erotyczne intrygi w środowisku polskich cooperantes techniques w Algierii, styl a la "egzotyczne opowiadanie" z dodatku literackiego czasopisma kobiecego. W zasadzie byłem bliski odłożenia na półke po kilku kartkach. Ale potem było już ciekawiej, a przy opisie rzezi urządzonej przez "bojowników" algierskiej wiosce, oraz ogólnie w opisie realiów odnosi się wrażenie za autor wie, o czym pisze. Bardzo pięknie nakreślona postać berberyjskiej "księżniczki" Ammeny, i koszmarny szwarccharakter w postaci Farida. Od niego i innych fundamentalistów zionie po prostu z kart tej powieści takim ładunkiem okrucieństwa, fanatyzmu i pogardy dla człowieka (stosunek do kobiet...!;-O Do czarnych Afrykańczyków etc.), że Chamis i Gebhr z "W pustyni i w puszczy" to niegrzeczni chłopcy z mojego osiedla. Wogóle atmosfera zagrożenia rządami fundamentalistów jest oddana bardzo sugestywnie, i mnie osobiście przywołała opisy powstania Mahdiego. Zastanawiam się, na ile oddaje to wszystko doświadczenia Algierczyków i cudzoziemców w Algierii z czasów wojny domowej... Czy to spłaszczony,"prozachodni" punkt widzenia? Czy ktoś to czytał, i wie coś więcej o autorze? Jestem ciekaw Waszych opinii.
Jeśli ktoś cię ugryzł, przypomniał ci tylko że masz zęby

"Pleased to meet you, hope you guess my name- but what's puzzling you, is the nature of my game..."

Nie ma to jak być moderatorem w Strefie Gazy ;]
Awatar użytkownika
Dragoman
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez Emi_vel_G. » 09 Sty 2007, 12:50

Aha i jeszcze coś z gatunku powieści kryminalno-detektywistycznych zawierająca elementy historyczne :). Mowa oczywiście o "Drzewie Janczarów" Jasona Goodwin'a. Oto nota wydawcy: "Stambuł, lata trzydzieste XIX w. W sułtańskim haremie ktoś kradnie perły matki sułtana i morduje piękną odaliskę. Seria brutalnych morderstw wstrząsa osmańską armią, a XIX-wiecznemu Stambułowi grozi widmo gigantycznego pożaru... Wyjaśnieniem kryminalnych zagadek zajmie się oficer sułtańskiego wywiadu, eunuch Yashim Togalu (we współpracy z przyjacielem, polskim ambasadorem Stanisławem Palewskim). Jak się wydaje, za intrygą polityczną stoją zbuntowani janczarzy, niechętni modernizującym państwo reformom sułtana Mahmuda II... Wartka akcja z licznymi nieoczekiwanymi zwrotami w jej przebiegu, znakomicie budowany suspens, niebanalna intryga, fabuła nasycona mnóstwem ciekawych szczegółów dotyczącym życia społecznego i prywatnego Turków to tylko niektóre z zalet tej powieści. Lekturowe uzależnienie gwarantowane! " Brzmi chyba całkiem nieźle?
Emi_vel_G.
Newbie

Postprzez Emi_vel_G. » 09 Sty 2007, 09:57

Rzeczywiście dziwną mamy teraz zimę w Polsce :/. Bardziej zachęca do popołudniowej drzemki ;) niż do jakiejkolwiek aktywności :(.Jeśli zaś chodzi o książki, to znalazłam jeszcze jedną pozycję, myślę,że ciekawą.."Uwięziona"- autorstwa Maliki Ufkir i Michele Fitoussi..W jednej z recenzji napisano:"(..) To książka o losie niewinnie uwięzionej rodziny i o ich wielkiej sile i chęci przetrwania w nieludzkich warunkach.(..) To też opowieść o władzy marokańskiej, a właściwie o walce o tę władzę"..
Emi_vel_G.
Newbie

Postprzez lamia » 09 Sty 2007, 00:41

;)każdy lubi co innego;)ale zgadzam się, że zima powinna wyglądać jak zima,a nie jak...sama nie wiem co to jest ???niestety teraz nic nie jest przewidywalne, a nawet prognom nie ma co ufać;)

co do tytułów;)musiałabym regały dokładnie przejrzeć, a na pewno coś by się jeszcze znalazło, ale chyba tyle wystarczy w zupełności, przynajmniej na tą zimę;)
lamia
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez Vero » 08 Sty 2007, 21:05

A ja od dwoch lat nie bylam w PL w zimie i teraz bardzo tesknie za widokiem porzadnego sniegu...to co sie dzieje teraz w Krakowie przypomina te mdle angielskie zimy, gdzie ani porzadnego sniegu ani deszczu ani slonca nie ma... mży i blotko...ale kazdy lubi co innego
dzieki za tyle tytulow...!
I was born in one night but not the last night!
Awatar użytkownika
Vero
Uzależniony
Uzależniony

Miejscowość: Kraków/Cairo

Postprzez lamia » 08 Sty 2007, 18:00

brzydka pogoda ma swoje zately;)można poczytać, bez "wyrzutów sumienia", bo za oknem i tak nieciekawie, ale brzydka...zależy gdzie ;)u mnie nie pada, za to jest słonecznie, cieplutko, no czasem powiewa chłodem, ale i tak wychodzi na plus;)żadnej pluchy, błota i tym podobnych historii, ale co do prawdziwej zimy, to pewnie jeszcze się doczekamy ;)-30stopni, oby tym razem nie do kwietnia ;)
lamia
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez Vero » 08 Sty 2007, 13:49

A tak na marginesie, zupelnie nie z tematem a propo wspomnianych zimowych wieczorow...Czekam wyteskniona na dluge zimowe wieczory, gdzie snieg skrzy sie w swietle latarni, czuc mrozek na policzkach, sniezek sobie proszy a ja juz drugi raz leze na ziemi, bo sie poslizgnelam...
A poki co mamy pluche, wiatr, szaro i pochmurno... ::)
Awatar użytkownika
Vero
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez Emi_vel_G. » 08 Sty 2007, 13:40

Jeśli lubisz czytać coś 'lekkiego', to polecam wydaną niedawno książkę Donyi al-Nahi "Oddaj mi dzieci". Jest to oparta na faktach opowieść o matce walczącej o odzyskanie własnych dzieci, porwanych przez ich ojca do ogarniętego wojną Iraku.. Może nie jest zbyt ambitną pozycją ale na długie zimowe wieczory powinna się sprawdzić ;)
Emi_vel_G.
Newbie

Postprzez @gusia » 08 Sty 2007, 11:58

To ja do tego zaproponuję jeszcze "Księżniczkę"-o kobiecie z rodu Saudów. nawet ciekaawa i szybko sie czyta. :)
@gusia

Postprzez Vero » 08 Sty 2007, 10:29

A ja polecam ostatnio przeczytaną "Mozaikę" Soheir Khashoogi, egipcjanki zamieszkałej w Nowym Yorku.
"Dina Ahmad jest właścicielką Mozaiki, eleganckiej firmy projektującej kompozycje kwiatowe. To kobieta sukcesu. Los obdarzyl ją nie tylko urodą lecz, i co najważniejsze szczęsliwą rodziną. Wraz ze swoim mezem, Karimem, prowadza wygodne zycie w zamożnej dzielnicy Nowego Yorku i nic nie zapowiada nadciągającej burzy. Jednak pewnego dnia po powrocie do domu Dina odkrywa straszną prawdę. Karim porwal blizniaki i wywiozl je do rodzinnej Jordanii, by tam zaczac inne zycie. Juz bez niej"

Ksiazka jest o tyle ciekawa ,iz pisana jest z perspektywy kobiety wychowanej w kulturze muzulmanskiej (autorka pochodzi z Aleksandrii), jednak jak sama autorka wypowiada sie: "Kocham i szanuję tradycję swojej kultury i religii. I choc nie zawsze sie z nimi zgadzam, nie potrafie zmienic wlasnego serca"
Lekka, szybko sie czyta w deszczowe popoludnie...(styczniowe deszczowe popludnie  ;) )
Awatar użytkownika
Vero
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez lamia » 08 Sty 2007, 01:31

*Ludożercy - Mahi Binebine => przedstawia marzenia mieszkańców Afryki o lepszym życiu, jakie chcieliby wieść w Europie-sporo ciekawych informacji, chociaż akcja niekoniecznie tam, gdzie miałaby być;) podobnie jak następna

*Musiałam być posłuszna - Leila => W wielu krajach na świecie nastoletnie dziewczyny i młode kobiety nadal są zmuszane do poślubienia mężczyzn, których sobie nie wybrały, a często nigdy wcześniej nie spotkały. Tak właśnie było w przypadku Leili. Ojciec wybrał jej męża, mężczyznę starszego od niej o piętnaście lat, który po ślubie bił ją i próbował całkowicie sobie podporządkować. ;D

*Blog z Bagdadu - Salam Pax => Zapiski tajemniczego Irakijczyka - opis produktu:
Obraz upadku dyktatury, chaosu i wojny widziany oczami zwykłego mieszkańca Bagdadu odróżnia blog od innych relacji, będących dziełem cudzoziemców, którzy nie dostrzegali tego, co Salam. Ten tętniący życiem blog okazał się o wiele bardziej interesujący niż relacje zagranicznych korespondentów przebywających w Iraku.

*Kobiety pustyni - Tortajada Ana => Wyjątkowy obraz życia mieszkanek Sahary, odważnych i zdeterminowanych niezwykłych emancypantek, fenomenu w kulturze islamu. Sahara Zachodnia, dawna kolonia hiszpańska zaanektowana przez Maroko, to kraj pozostający od lat w stanie wojny. Od 1976 roku Front Wyzwolenia Sahary (Polisario) walczy o przeprowadzenie referendum w sprawie samostanowienia narodu, które miałoby się odbyć pod auspicjami ONZ. Termin jest jednak wciąż odsuwany... Ataki marokańskie sprawiają, że większość mężczyzn Sahary Zachodniej przebywa stale poza domem, w oddziałach wojskowych. Zdecydowani bronić swej wolności mieszkańcy Sahary podzielili obowiązki inaczej niż w krajach muzułmańskich: tu mężczyźni walczą, a ?całą resztą" zajmują się kobiety. Kobiety saharyjskie są lekarkami, nauczycielkami, prowadzą handel, hodują wielbłądy i owce, uprawiają ziemię w nielicznych oazach, zajmują się domem, wychowują dzieci i dbają o przestrzeganie tradycji.

*Marabut i tubiba - Barbara Zaorska => Książka jest wspomnieniami lekarki.
  Zdumiałam się tym światem muzułmańskim - pełnym dynamizmu i niepokoju, kontrastów i zadziwiającego styku starego z nowym. Światem, którego granice między nowoczesnością a tradycją są płynne, nadają wszystkiemu niepowtarzalny urok.
W Algierii, gdzie oddaje się w szybkim tempie nowoczesne obiekty służby zdrowia, nadal wydeptywane są ścieżki do bielejących na wzgórzach domków marabutów.
Ja zapisuję choremu kroplówki, antybiotyki, podaję tlen, marabut zaś odwraca go w stronę drzewa przykładając mu nóż do gardła 7 razy i wypowiadając tajemnicze słowa. Oboje więc usiłujemy zaradzić złu.
Bronimy życia tak, jak potrafimy, on, marabut, i ja, tubiba. Współpraca? Współzawodnictwo? Konkurencja? Co o tym myślisz, marabucie? (dość stara)

*Słońce Algierii - Grochocki Tadeusz =>książka opisuje wspomnienia polskiego lekarza pracującego w Algierii  ;D (też nie najnowsza)

*Al Hakima - Claudie Fayein => Wspomnienia francuskiej lekarki z podróży do Jemenu (lata 50-te XX w.). Gdy kobieta dobiega czterdziestki, ma męża, kilkoro dzieci i spokojną posadę etatowego lekarza, przestaje na ogót marzyć o niezwykłych przygodach w dalekich krajach. Ja jednak, w tych właśnie warunkach, nie wyrzekłam się jeszcze młodzieńczych swych snów o podróżach,
W roku 1950 zaczęłam uczęszczać na wykłady etnologii w Muzeum Człowieka.
Przez cały czas szukałam stanowiska lekarza za granicq lub jakiejś misji, którą by mi powierzono. Nadarzyło się kilka okazji. Początkowo wszystko szło znakomicie, ale gdy tylko składałam życiorys - następował koniec! Z mojego curriculum v i ta e wynikało, że jestem osobą tak szacowną i stateczną, iż nagły, zdumiewający kaprys nasuwał widocznie podejrzenie o zachwianiu mojej równowagi umysłowej, l tak znikały po kolei wszystkie szansę, aż wreszcie usłyszałam o Jemenie.
Kraj ten zdawał się odpowiadać wszystkim warunkom, jakie sobie wymarzyłam, i w styczniu 1950 roku zgłosiłam w Ministerstwie Spraw Zagranicznych swą kandydaturę na wyjazd. Ale Jemen, na razie przynajmniej, nie jest bogaty, i Najjaśniejszy Pan ofiarowywał pracownikom zagranicznym tylko sto tysięcy franków miesięcznie. Na dochody z praktyki prywatnej nie można było liczyć. Sto tysięcy franków! Który lekarz zadowoliłby się taka; kwotą? Trzeba by oprócz tego pobierać jeszcze żołd albo mieć męża, który ponosiłby koszta utrzymania rodziny, względnie być szaleńcem lub przynajmniej etnologiem. Byłam więc jedynym kandydatem i tym razem podanie moje wzięto na serio i nadano sprawie bieg urzędowy. Wkrótce otrzymałam tefegraficzną odpowiedź: -Jego Wysokość Król Ahmed, Iman Jemenu, wyraża zgodę i udziela zezwolenia na przyjazd wielce szanownej pani doktor Fayein

*Szczęśliwa Arabia - autor j/w, tematyka podobna (ta jest cieńsza;) )

*Odkopać źródło - Zofia Gerlach => Zofia Gerlach. Lekarz chirurg. Dzieciństwo w Białostockiem. Szkoła średnia u-kończona z odznaczeniem w Piotrkowie Trybunalskim, Akademia Medyczna w Warszawie, Oboje rodzice - nauczyciele.
1962 rok. Algieria jeszcze nie otrząsnęła się z wojny. Nagle potrzebuje chirurgów i lekarzy. Alarmujący stan służby zdrowia. Alarmujący stan sanitarny. Walki między wilajami. Nagły, a planowany zaledwie na parę miesięcy, wyjazd służbowy. Odlot 9 sierpnia 1962. Algier. Na murach miasta napisy: „Sebaa s'nine barahat!" (7 lat to już dosyć!).
7 września. Dr Zofia Gerlach i dr Albert Gerlach zostają skierowani przez władze algierskie do szpitala Al-Attaf, prowadzonego przez Soeurs Blanches. Szpital jest położony w biedzie. W gorącej dolinie Chelif.
Zaczynaj;) pracę. Sądzą, że zostaną tylko parę miesięcy. Ale zaczyna się tworzenie. A tam, gdzie ono jest, czas nie jest najważniejszy. Inaczej się liczy. Będą tu pracowai aż i zaledwie 9 lat i 4 miesiące.
W szpitćiu są trzy różne środowiska. Różne przekonania, narodowości, religie. Te trzy środowiska wstępują na wspólną drogę: swo sty szari'at szpitalny, tj. drogę wyboru mijdzy dobrem a złem. Wiedzie ona do źrćdeł. Własnych źródeł, których czasem trzeba się dokopać na Saharze własnego egoizmu, wygody, niechęci do zbliżeń. Powszedni szpitalny dzień spowoduje dążenie do uprawy własnych nieużytków, które nie poddane sile działania świata algierskiego bledu - pozostałyby być może nieużytkami. Jest to zbliżenie do kamieni milowych ideałów ludzkości: tu rozumiało się bardziej, że człowiek człowiekowi jest potrzebny jak kamień (motto) i że bez względu na rasę, politykę, religię i barwę skóry pracuje się razem i dla dobra człowieka chorego, z jakiegokolwiek świata by on był. ;D

*Krzyk serca czyli historia prostodusznej dziewczyny - Bibisz => Poruszająca historia kobiety urodzonej w połowie lat 60. XX wieku na obrzeżach ZSRR, w małej azjatyckiej wiosce, w której od wieków nic się nie zmieniło. Życie ograniczone jest rygorami religii i obyczajów, kobiety są całkowicie uzależnione od mężczyzn, młode dziewczyny rodzina sprzedaje temu, kto więcej zapłaci. Bohaterka książki, ambitna niepokorna dziewczyna, postanawia wyrwać się z tego marazmu i poszukać lepszego życia w europejskiej części Rosji, ale spotyka się tam z pogardą i niechęcią, jaką żywi większość rdzennych mieszkańców do "niesłowiańskich" sąsiadów ;D

*Uliczki starego Tunisu - Hasan Nasr => urodzony w 1937 roku w Tunisie, należy do pierwszego pokolenia pisarzy niepodległej Tunezji. Akcja niniejszej powieści toczy się w Dar al-Baszy, starej dzielnicy Tunisu, której czasy świetności dawno już minęły. Bohater spędził tu swoje niewesołe dzieciństwo w domu despotycznego ojca. Teraz wraca po czterdziestu latach wędrówki po świecie, snując refleksje na temat mijającego czasu.

*Więźniarka Islamu =>  Niech ta książka będzie przestrogą. Chcę w niej pokazać, z jakimi problemami codziennego życia musiałam się zmierzyć w obcej, choć fascynującej kulturze. Dopiero po kilku latach zrozumiałam, że mężczyzna - muzułmanin myśli i czuje inaczej, że sankcjonuje to islamskie prawo, a ja prędzej czy później będę traktowana tak, jakbym była muzułmanką ;D

*Janowcowe wzgórze - Mourand Bourboune =>Akcja toczy się w Algierii w latach 50 - tych XX wieku. (dość stara) ;D

*Opium i kij - Mammeri Mouloud => epicka panorama walki wyzwoleńczej narodu algierskiego, uwzględniająca zarówno faty historyczne, jak i relia codziennego życia.(stary egzemplarz)  ;D

*Obrazki z Libii - Jerzy Samusik => autor książki przez ponad 2 lata pracował w Libii jako lekarz, w interesujący sposób pokazuje Libię - przede wszystkim życie ludności, ale także przemiany społeczno - gospodarcze

*W żarze słońca wiatru i piasku - Bożena Kosińska-Piasecka => książeczka także o wyprawie do Libii, mnóstwo opisu krajobrazów, wiele zwiedzania, ale także poznanie zwyczajów i tradycji

*Wzgórze Apollina - Edward Al-Charrat  =>Wzgórze Apollina (egipska nazwa Bubillu) to opuszczone stanowisko archeologiczne w niewielkiej wiosce At-Tarrana, leżącej nad Nilem. Wspominając spędzane tam u dziadków wakacje, chłopięce sny o miłości, niepokoje wieku dorastania, opisując życie mieszkańców wioski pełne tajemniczych wydarzeń i "cudów", autor snuje rozważania o współczesności i przekazuje swoją ocenę nowoczesnej cywilizacji.Rashomon" nagrodzony Oscarem w 1951 roku).

To chyba tyle...przynajmniej te książki przychodzą mi do głowy, ale zapewniam,że jeste o wiele wiele więcej

pozdrowienia i przyjemnej lektury :)
lamia
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez lamia » 08 Sty 2007, 00:27

książki oznaczone  ;D są po prostu fajne, ale jeśli ktoś szuka konkretnych informacji o jakimś kraju, zwyczajach itd, należałoby przeczytać wszystko ;)

*Rozdarty czarczaf - Carmen Bin Ladin => Carmen Bin Ladin była żoną Yeslama, jednego z braci Osamy Bin Ladina. Zakochana w tym młodym człowieku, egzotycznym i wyrafinowanym, wyjechała z nim do Stanów Zjednoczonych, gdzie urodziła się ich pierwsza córka. Jednak wszystko uległo zmianie, kiedy małżeństwo osiadło na stałe w Arabii Saudyjskiej. Carmen stała się naocznym świadkiem wzrostu znaczenia Organizacji Bin Ladinów, przedsiębiorstwa związanego blisko z rodziną królewską. U boku swojego męża śledziła z nadzieją najmniejsze zmiany zmierzające do liberalizacji obyczajów w tym kraju. Z próżną nadzieją...

*Afganka - Karla Schefter => Karla Schefter, niemiecka pielęgniarka, od 1989 roku pracowała w zniszczonym wojną Afganistanie jako wolontariuszka. Po kilku latach postanowiła zbudować własny szpital w Czak-e-Wardak, miejscowości oddalonej 70 km od Kabulu. Talibowie długo nie wyrażali na to zgody - mimo to, dzięki determinacji Karli szpital jednak powstał. Niezwykła pielęgniarka zdobyła uznanie afgańskiej społeczności. Pertraktowała z mudżahedinami jak równy z równym, wchodziła w układy z talibami, znajdywała posłuch u starszyzny, nawiązała wiele przyjaźni. Po wydarzeniach z 11 września została zmuszona do opuszczenia kraju. W swoim dzienniku ukazuje poruszający do głębi obraz Afganistanu - jego kultury i zwyczajów, podejścia mieszkańców do świata.

*Wszystkie jesteście niewierne - Zoja, John Follain, Rita Cristofari => Dzieciństwo Zoi przypadło na okres rosyjskiej okupacji Afganistanu - ale nawet wówczas na ulicach Kabulu słychać było czasami śmiech, a nad domami unosiły się kolorowe latawce. Dojście do włądzy mudżahedinów, terror i tajemnicza śmierć rodziców spowodowały, żę Zoja uciekła z babką do Pakistanu. Idąc w ślady matki, rozpoczęła działalność w RAW-ie - Rewolucyjnym Stowarzyszeniu Kobiet Afganistanu. Walczyła o prawa afgańskich kobiet i wspomagała swych rodaków w obozach uchodźców. Jej historia, spisana przy udziale Johna Follaina i Rity Crostofari, to wstrząsająca opowieść 

*Pustynna guwernantka - Phyllis Ellis =>Autorka prezentuje niezwykle ciekawe obserwacje na temat codziennego życia w Arabii, religii muzułmańskiej, wierzeń i obyczajów, kuchni i strojów. Interesowało ją zwłaszcza okryte tajemnicą życie arabskich kobiet, to, jak wygląda ich codzienność, jak traktowane są przez mężczyzn. Książka ujawnia wiele spraw będących dla Arabów tematami tabu, ale też przybliża i pozwala zrozumieć ten egzotyczny dla Europejczyków krąg kulturowy.  ;D

*Ukradziona twarz - Latifa, Szekeba Haszemi=>Wstrząsający pamiętnik młodej kobiety, mieszkanki Afganistanu, która wraz z rodziną ucieka z kraju krótko przed pamiętnymi wydarzeniami z 11 września 2001 roku. To chwytająca ze serce relacja z życia pod rządami talibów widziana oczyma młodziutkiej niewinnej dziewczyny.  ;D

*Królowa Noor. Autobiografia => Autobiografia królowej Noor, żony zmarłego w 1999 roku króla Jordanii Husajna, to opowieść o życiu szczęśliwym, a przy tym bardzo nieoczekiwanym. To opowieść o wielkiej miłości, która rozwijała się i umacniała na tle burzliwych wydarzeń politycznych ostatnich trzydziestu lat na Bliskim Wschodzie.

*Wspomnienia. Z miłości do mojego króla - Farah Diba Pahlavi => Autobiografia żony ostatniego szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlaviego, a jednocześnie pierwszej koronowanej władczyni tego kraju

*Księgarz z Kabulu - Asne Seierstad => młoda norweska dziennikarka, trafiła do Kabulu jesienią 2001 roku, w ostatnich dniach panowania talibów. W zrujnowanym mieście poznała Sułtana Chana, księgarza, wydawcę i niezwykłego człowieka, który od lat trwa przy swym zawodzie, mimo nieustannych szykan i represji ze strony kolejnych reżimów. Zaintrygował ją ten elegancki, wykształcony mężczyzna, pełen pasji i szczerego uwielbienia dla sztuki, potrafiący godzinami rozmawiać o kulturze swego narodu. Przyjęła zaproszenie Chana i przez trzy miesiące uczestniczyła w życiu jego rodziny. Tak powstała ta niezwykła, poruszająca opowieść o Afgańczykach, ich codziennym życiu i obyczajach, szokujących przybysza z Europy. Asne Seierstad poznaje drugie oblicze Sułtana Chana, patriarchalnego tyrana, kierującego się w życiu rodzinnym prastarymi, plemiennymi zasadami i właśnie szykującego się do ślubu z kolejną kobietą. ;D

*Kenza - Marek Wrotny => Pewnego letniego wieczoru samochód wiozący cztery osoby - dwóch cudzoziemców, Polaka i Francuza, młodą Algierkę, przyjaciółkę Polaka imieniem Kenza oraz ich algierskiego przyjaciela, został uprowadzony przez zbrojnych islamistów. Przeżywają koszmar oczekiwania na nieuchronny i bezlitosny koniec. Mężczyźni snują naiwne plany uwolnienia się, kobieta przyjmuje z fatalizmem swój los. Kiedy jednak wszystkie próby zostają zniweczone, Kenza podejmuje ostateczną walkę w obronie przyjaciół.  ;D

*W płomieniach Islamu - Marek Wrotny => ''Ku zaskoczeniu obserwatorów algierska armia, służby specjalne a przede wszystkim cywilne grupy samoobrony zgniotły oddziały terrorystów islamskich i zaprowadziły w kraju spokój, a wolne wybory umocniły struktury władzy świeckiej. Moim zdaniem, duży udział w tym zwycięstwie miały algierskie kobiety, proste muzułmanki, przeciwstawiające się wprowadzaniu okrutnych praw szarijatu. Jedną z nich jest Amena, bohaterka tej prozy''  ;D

*Opowieści starego Kairu - Nadżib Mahfuz =>trylogia Opowieści starego Kairu, której akcja obejmuje lata 1917-1944. Wtedy Egipt walczył z okupacją angielską, a w tradycyjnym społeczeństwie arabskim zachodziły rewolucyjne przemiany. Upadały uznawane przez wieki normy społeczne, następowała stopniowa emancypacja kobiet, coraz głębsze przenikanie do Egiptu zachodniej kultury, nauki i prądów filozoficznych. Pierwszy tom trylogii, który tu przedstawiamy obejmuje lata 1917-1918 i stanowi zamkniętą całość. Ukazuje on życie tradycyjnej rodziny kairskiej należącej do warstwy średniej burżuazji w przełomowym dla Egiptu okresie walki o niepodległość. Mamy tu dokładnie opisany zwykły dzień rodziny, święta, zwyczaje, rozrywki, stroje, przedmioty użytku codziennego, potrawy, mentalność bohaterów. Powieść zawiera materiał o ogromnej wartości poznawczej i oddaje w sposób niepowtarzalny nastrój Kairu, urok i lokalny koloryt starych uliczek, zaułków, bazarów...
lamia
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez lamia » 08 Sty 2007, 00:11

witam,

takich książek, głównie biograficznych na pęczki jest w księgarniach, ale zamieszczę kilka ciekaweych tytułów;)

*W niewoli algierskiego prawa - Anna Brahimi =>historia Polki (żony Algierczyka) i jej życia w kraju męża

*Gra Lwa - Nelson DeMille => W powieści tej czytelnik ponownie spotyka bohatera poprzedniego bestsellera tego autora - porucznika Johna Coreya z nowojorskiego Wydziału Zabójstw. Wspólnie z agentami FBI i CIA tropi on niezwykle groźnego i przebiegłego terrorystę noszącego przydomek ""Lew"". Jest nim młody Arab Asad Kalil pałający żądzą odwetu za śmierć swojej rodziny, która zginęła podczas nalotu bombowców USA na Libię w 1986 roku. Ofiarą Lwa padają pasażerowie i załoga pasażerskiego jumbojeta, agenci FBI, policjanci, byli lotnicy wojskowi. Kto jest następny na jego liście? Kto jest jego głównym celem?

*Yasmina Khadra - tutaj akcja wszystkich książek dostępnych w Polsce toczy się w Algierii, poza ostatnią, która obejmuje region  ;D

*Chłopiec z latawcem - Khaled Hosseini => Afganistan, zima 1975 roku. Gasnąca monarchia chyli się ku upadkowi. Dwunastoletni Amir, syn bogatego biznesmena z Kabulu, ma własne troski. Desperacko pragnie wygrać doroczne zawody latawców, by udowodnić ojcu, że jest wart jego uwagi i pochwały. On i jego przyjaciel marzą o zwycięstwie. Żaden z chłopców nie potrafi jednak przewidzieć, co zdarzy się tego popołudnia. Nawet po latach Amir będzie wiedział, że musi wrócić, by znaleźć jedyną rzecz, której brakuje mu w nowym świecie - odkupienie  ;D

*Samir i Samira - Siba Shakib = > Hindukusz. Młodemu komendantowi rodzi się córka. Zgodnie z miejscowym zwyczajem powinien ją zabić. Postanawia jednak ocalić dziecko i wychowuje swoją córkę jak chłopca. Po śmierci komendanta Samira wciąż pozostaje w męskim przebraniu, aby chronić matkę. Gdy prawda wychodzi na jaw, samodzielna i niezależna Samira nie potrafi zacząć żyć jak przeciętna afgańska kobieta. Znów zakłada męskie przebranie i wyrusza w drogę... ;D

*Czytając Lolitę w Teheranie - Azar Nafisi => Autorka zrezygnowała z pracy na uniwersytecie w Teheranie, gdy islamskie władze zaczęły karać studentki za śmiech na korytarzu i rozmowę z mężczyznami. We własnym mieszkaniu zorganizowała tajne kółko literackie, które szybko stało się niezwykłym seminarium, łączącym rozmowy o sławnych i zakazanych w Iranie powieściach (m.in. Nabokova, Jamesa, Austen) z dyskusjami o wolności, godności i codziennym życiu irańskich kobiet i ich rodzin.

*Arabowie tańczą - Kaszua Said => Autor, Arab żyjący w Izraelu i piszący po hebrajsku, ukazuje na sposób groteskowy i pełen ciep­łej ironii życie zarówno Palestyńczyków, jak i Żydów, wśród których przyszło mu żyć. Narrator tego zbioru opowieści na poły biograficznych, twierdzi, że Arabowie w disco nie powinni tańczyć, bo to ich ośmiesza. Ośmiesza się jego ojciec, komunista, marzący po cichu o synu - palestyńs­kim pilocie albo twórcy bomby atomo­wej, chociaż jego szkolni koledzy nawet nie wiedzą, że Palestyńczycy to właśnie oni. Narratora wzruszają zaś opowieści babci o świecie jej młodości, o Arabach godnych, skromnych i dumnych zarazem, mieszkających w palestyńskich wioskach i miasteczkach. Sam jednak stara się wyglądać jak Żyd, by uniknąć niewy­gód życia Araba w Izraelu.

*Ulica rajskich dziewic - Barbara Wood => Gdy młodziutka Yasmina pada ofiarą gwałtu, okrywa hańbą nie tylko siebie, ale i całą rodzinę. Obyczaje islamu są dla niej bezwzględne. Wypędzona z Egiptu, przeklęta i skazana na śmierć, zwraca się w stronę kultury Zachodu, gdzie będzie musiała na nowo zbudować swoją tożsamość. Jednak los zechce, by po latach wróciła w rodzinne strony i poznała skrywane przez pokolenia tajemnice obłędu, cudzołóstwa, morderstwa... Ulica Rajskich Dziewic to nie tylko dzieje arystokratycznego klanu Raszidów, to także barwna opowieść o obyczajowości i historii Egiptu

*Anioł o stu skrzydłach - Horch Daniel => Magiczna opowieść o wielkiej miłości i honorze, rozgrywająca się w egzotycznym Bagdadzie IX wieku. Historię wielkiej miłości nastoletniej faworyty kalifa i perskiego księcia, spotykających się potajemnie i zmuszonych do ucieczki, by uniknąć zemsty, czyta się jednym tchem, jak najlepszy dreszczowiec

*Zdławiony krzyk - Tortajada Ana => Ta książka to przejmujący obraz życia Afgańczyków, wśród których talibowie stanowią przecież tylko mały procent - 50 000 z ponad 20 000 000. To potępienie fundamentalizmu i hołd złożony niezwykłym, silnym kobietom. To groza, która miesza się z podziwem dla odwagi ludzi żyjących w piekle. I dla nadziei ukrytej pod burkami mieszkanek kraju, na który po 11 września 2001 roku zwrócone są oczy całego świata.

*Mój pan i władca - Tehmina Durrani  =>Wstrząsająca fabularyzowana biografia z gatunku najpopularniejszych ostatnio pozycji wśród kobiecej literatury faktu, jak: Zdławiony krzyk i Kobiety pustyni Any Tortajady Kwiat pustyni i Córka nomadów Waris Dirie Wszystkie jesteście niewierne Zoi, Johna Follaina i Rity Cristofari Wyznania gejszy Arthura Goldena Bunt kobiety islamu przeciwko tradycji

Żona pakistańskiego polityka ujawnia dramat muzułmańskiej kobiety całkowicie podporządkowanej mężowi

Poruszająca relacja kobiety z wpływowej rodziny pakistańskiej z lat spędzonych u boku brutalnego męża - lat upokorzeń, bicia, izolacji od świata zewnętrznego - odzwierciedlająca dramat tysięcy muzułmańskich kobiet, dla których w zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie islamu mąż jest prawdziwym panem i władcą.

*Łzy królowej Saby - Al-Salami Khadija => Wyobraźcie sobie kraj, w którym rodzina może się wyrzec jedenastoletniej dziewczynki, bo ta nie godzi się na współżycie z trzy razy od niej starszym mężem; kraj, w którym tragiczną śmierć czternastolatki można uznać za błogosławieństwo, bo dzięki temu nie będzie musiała żyć z piętnem hańby, jaką jest dokonany na niej gwałt; kraj, w którym każdą obrazę można pomścić krwią. Ten kraj to Saba, niegdyś kraina mlekiem i miodem płynąca, a w latach 60. ubiegłego wieku – pustoszony przez wojnę Jemen. Tam dumni Beduini przemierzają pustynię, a lojalność, więzy krwi i honor znaczą wszystko. W tym świecie wyrastała Khadija al-Salami – mimowolny świadek rzeczy, do których oglądania nie powinno być nigdy zmuszone żadne dziecko. Książka opowiada o tym, jak udało jej się odnieść zwycięstwo nad traumatycznymi przeżyciami swojego dzieciństwa. Jest to opowieść pełna przygód, dramatów i świadectwo przetrwania. Khadija udowadnia, że to nie własne przeżycia, lecz sposób, w jaki się z nimi zmagamy, wyznaczają naszą drogę życiową

*Utracony honor - Norma Khouri => Książka oparta na faktach, a zarazem akt oskarżenia przeciwko "zabójstwom w obronie honoru", powszechnym w krajach muzułmańskich. W rzeczywistości nie mających nic wspólnego z Koranem, a będących tylko plemienną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Norma Khouri opowiada tragiczną historię swojej przyjaciółki Dalii, muzułmanki zamordowanej przez ojca i braci za miłość do chrześcijanina, klienta salonu fryzjerskiego, który prowadziła w Ammanie. Zabijając ją, pomścili hańbę, jaką rzekomo ściągnęła na ich rodzinę. Niedawno pojawiły się wątpliwości co do autentyczności historii opisanej przez Khouri. Wyjaśnienia autorki okazały się mało wiarygodne. Niektórzy wydawcy wycofali książkę, uznając ją za fałszerstwo literackie  ;D

przy moich ulubionych wstawiłam ;D ale każdy ma swój gust więc niekoniecznie musi tak być
opisy w większości zaczerpniete z internetu (żeby było szybciej;) )
za chwilę kolejna porcja książek

aha-niektóre z tych książek są stare, więc niekoniecznie dostępne w księgarni, ale na allegro lub w bibliotece, na pewno;)
lamia
Uzależniony
Uzależniony

Postprzez nashita » 27 Gru 2006, 19:00

szukam jakies ciekawych ksiazek przygodowych/biograficznych/kryminalnych/thillerow/albo po rpsotu ciekawych , ktorych akcja toczy sie w rejonie srodkowego wschodu ... mozecie cos polecic?

pozdrawiam! Smile
nashita
Newbie

Postprzez rzes-mar » 18 Wrz 2006, 13:46

Książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie i jest bardzo interesująca. Chciałbym jednak się dowiedzieć czegoś więcej odnośnie autora i ewentualnie techniki pracy, którą wykonywał (było to zakładanie sieci triangulacyjnej).
Z góry dziękuję i polecam wszystkim jej przeczytanie, choć działo się to 40 lat temu.
rzes-mar
Stały użytkownik
Stały użytkownik

PoprzedniaNastępna

Wróć do Forum ogólne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] oraz 3 gości