Strona Główna
Deklaracja Muzułmańska - opis Drukuj
Liga Muzułmańska w RP   
czwartek, 15/09/2005
półksiężycLiga Muzułmańska - jeden z dwóch działających oficjalnie w Polsce muzułmańskich związków wyznaniowych wraz z współpracującymi z nią stowarzyszeniami: Muzułmańskim Stowarzyszeniem Kształcenia i Kultury oraz Stowarzyszeniem Studentów Muzułmańskich podjęło wspólną decyzję o stworzeniu Deklaracji Muzułmańskiej, będącej zbiorem podstawowych zasad świadomości islamskiej i reguł relacji muzułmanina żyjącego w Polsce.

Deklaracja Muzułmańska została skonsultowana z Radą Imamów Ligi Muzułmańskiej, po zasięgnięciu merytorycznej opinii Europejskiej Rady ds. Fatwy i Badań z siedzibą w Dublinie.

Tworząc Deklarację Muzułmańską kierowaliśmy się zasadami Koranu i Sunny, których powinien przestrzegać muzułmanin. Projekt Deklaracji składa się z dwóch części. Pierwsza z nich opisuje podstawowe pojęcia dotyczące islamu i zasad wiary. To właśnie nimi kieruje się muzułmanin w swoim życiu.

Część druga wyjaśnia jak te zasady stosować w życiu codziennym, w polskim środowisku. Jak być muzułmaninem w kraju, gdzie muzułmanie stanowią mniejszość. Stanowi ona drogowskaz i "praktyczny poradnik" wykorzystania zasad z pierwszej części Deklaracji.

Jest przynajmniej kilka celów, które chcieliśmy osiągnąć tworząc ten dokument. Pierwszym, najważniejszym z nich jest stworzenie jasnych i przejrzystych zasad oraz przedstawienie tego, jaki jest islam i jakie jest stanowisko islamu wobec różnych zagadnień. Dzisiejszy świat pełen chaosu i bałaganu informacyjnego powoduje, że osoba chcąca dowiedzieć się więcej o islamie nie wie skąd czerpać swoją wiedzę. Niestety zdarza się, że zamiast do rzetelnej informacji dociera do źródeł przedstawiających islam w sposób radykalny i skrajny oraz do mediów negatywnie nastawionych do islamu i muzułmanów. Deklaracja ma mu tej wiedzy dostarczyć.

Jej skrótowa forma ułatwia dotarcie do każdej osoby, która chce zdobyć wiedze na temat islamu i muzułmanów w Polsce i dla tej która wybrała islam jako swoją religię. Jak należy zrozumieć islam i muzułmanów? Czym jest integracja z zachowaniem tożsamości muzułmańskiej? Jaka jest relacja muzułmanina ze społeczeństwem? Właśnie Deklaracja daje odpowiedzi na wszystkie te pytania i inne.
 
I wreszcie Deklaracja Muzułmańska powstała po to, by pokazać polskiemu społeczeństwu, że muzułmanie w Polsce są najczęściej po prostu zwykłymi Polakami, a nie "obcym elementem", którego należy się bać. Stanowi odpowiedź na stereotypowe myślenie o islamie w naszym kraju. My muzułmanie żyjący w Polsce różnimy się od reszty społeczeństwa tylko i wyłącznie wyznawaną religią. I dlatego możemy i powinniśmy współpracować ze sobą w celu stworzenia lepszej, bezpiecznej i dostatniej Polski. Od dziś każdy Polak chcący poznać zasady, którymi kieruje się w życiu muzułmanin będzie mógł przeczytać Deklarację i miejmy nadzieję pozbyć się, chociaż części lęku i negatywnych stereotypów o islamie i muzułmanach.
 
Tekst Deklaracji Muzułmańskiej został załączony jako odrębny plik (w formacie PDF), dostępny jest również jako tekst.

Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Popularne (14 dni)

Komentowane

no comments
CC logo pp logo
© 2004 - 2012 Arabia.pl MSZ - Departament Współpracy Rozwojowej